YKS Konuları

2024 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavında yapılan 2 oturumdan 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) konularını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere TYT Fizik Konuları ve TYT Fizik Soru Dağılımı tablolarını paylaşmaktayız. ÖSYM kurumunun hazırladığı TYT sınavında 7 soru Fizik sorulmaktadır. YKS sınavında Fizik dersinin soruları TYT kitapçığının Fen Bilimleri bölümünde yer almaktadır. 2023 TYT Fizik konularının detaylarını ve son 6 yılda yapılan TYT sınavlarına ait Fizik soru dağılımlarının detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

TYT Fizik Konuları

ÖSYM tarafından hazırlanacak 2024 TYT Fizik Konuları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Fizik Bilimine Giriş
Vektör-Kuvvet ve Kuvvet Dengesi
Basit Makineler
Madde ve Özellikleri
Sıvıların Kaldırma Kuvveti
Basınç
Isı ve Sıcaklık
Genleşme
Doğrusal Hareket
İş Enerji
Işık ve Gölge
Düzlem Ayna
Küresel Aynalar
Kırılma ve Renkler
Mercekler ve Aydınlanma
Elektrostatik
Elektrik Akımı ve Devreler
Temel Dalga Bilgileri
Yay Dalgaları
Su Dalgaları
Ses ve Deprem Dalgaları

TYT Fizik Soru Dağılımı

TYT ve AYT sınavlarında her yıl farklı soru dağılımlarına sahip soru dizilimleriyle sorular hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tabloya bakarak son 6 yıla ait TYT Fizik Soru Dağılımı tablomuzu inceleyebilir ve hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

KONULAR202320222021202020192018
Fizik Bilimine Giriş11
Madde Ve Özellikleri1111
Hareket ve Kuvvet111111
İş, Güç ve Enerji I1
Isı, Sıcaklık ve Genleşme111111
Elektrostatik11
Elektrik Akımı ve Devreler2111
Manyetizma
Basınç11
Kaldırma Kuvveti11
Dalgalar111
Optik211122
SORU SAYISI777777

Bu soru dağılımları, TYT Fizik sınavında hangi konuların daha fazla ağırlıkta olduğunu göstermektedir. Ancak, sınav her yıl değişebildiğinden, güncel sınav kılavuzunu takip etmek önemlidir.

TYT Fizik Hangi Konu Daha Çok Önemli?

TYT Fizik soruları genellikle bazı sorulardan her yıl sorulmasına rağmen bazı sorulardan birkaç yıldır sorulmadığı tabloda yer almaktadır. Bunların sebeplerinden bazıları, Manyetizma, Elektrostatik gibi bazı konuların AYT kısmında daha önemli olmasından kaynaklanmaktadır. O konuların çıkmış sorularına baktığımızda o soruların genelde genel bir konu bilgisiyle, işlem gerekmeden çözülebildiğini gözlemleyebilirsiniz. TYT Fizik soruları benim gözlemlediğime göre son yıllarda işlemli soruların çok azaltılıp yorum yaparak çözebileceğiniz sorulara dönüştürmeye başladılar. Fakat bu konuda şu noktaya dikkat etmeniz gerek. ÖSYM iki şık arasında kalmanızı sağlamaya çalışıyor. Genelde istisnalardan yararlanarak bu soruları sormaktalar. TYT Çıkmış Sorular yazımızdaki soruları inceleyerek sizler de bu yorumları yapabilirsiniz.

Eğer ki netleriniz düşükse, konuları tek tek baştan başlayarak kolay ve video çözümlerinin sizin için yeterli olduğu bir kitabı baştan sona çözmenizi tavsiye ederim. Ardından Fizik ya da Fen denemeleriyle eksiklerinizi analiz etmenizi öneririm.

Eğer ki netleriniz yüksekse, günlük olarak TYT fizik branş denemesi ya da TYT fen denemesi ya da TYT denemesi çözmenizi öneririm. ÖSYM çıkmış soruları çözmediyseniz çözmenizi ve oradaki soru tarzları hakkında detaylı inceleme yapmanızı öneririm.

NOT: Burada verilen tavsiyeler sadece bir öneridir. Branş ve Rehberlik öğretmenlerinizle size en uygun planı yapabilirsiniz.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TYT Konu ve Soru Dağılımlarından incelemek istediğiniz dersin üzerine tıklayarak soru dağılımı tablosunu ve konuları inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu