YKS Konuları

2024 TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavında yapılan 2 oturumdan 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) konularını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere TYT Kimya Konuları ve TYT Kimya Soru Dağılımı tablolarını paylaşmaktayız. ÖSYM kurumunun hazırladığı TYT sınavında 7 soru Kimya sorulmaktadır. YKS sınavında Kimya dersinin soruları TYT kitapçığının Fen Bilimleri bölümünde yer almaktadır. 2023 TYT Kimya konularının detaylarını ve son 6 yılda yapılan TYT sınavlarına ait Kimya soru dağılımlarının detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

TYT Kimya Konuları

ÖSYM tarafından hazırlanacak 2024 TYT Kimya Konuları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Kimya Bilimi
Atom ve Yapısı
Periyodik Sistem
Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
Maddenin Halleri
Kimyanın Temel Kanunları
Asitler, Bazlar ve Tuzlar
Kimyasal Hesaplamalar
Karışımlar
Endüstride ve Canlılarda Enerji
Kimya Her Yerde

TYT Kimya Soru Dağılımı

TYT ve AYT sınavlarında her yıl farklı soru dağılımlarına sahip soru dizilimleriyle sorular hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tabloya bakarak son 6 yıla ait TYT Kimya Soru Dağılımı tablomuzu inceleyebilir ve hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

KONULAR202320222021202020192018
Kimya Bilimi11112
Atomun Yapısı11
Periyodik Tablo11111
Maddenin Halleri111111
Kimyasal Türler Arası Etkileşimler111111
Kimyasal Hesaplamalar11
Kimyanın Temel Kanunları111
Asit, Baz ve Tuz11111
Karışımlar11111
Kimya Her Yerde11
SORU SAYISI777777

Bu soru dağılımları, TYT Kimya sınavında hangi konuların daha fazla ağırlıkta olduğunu göstermektedir. Ancak, sınav her yıl değişebildiğinden, güncel sınav kılavuzunu takip etmek önemlidir.

TYT Kimya Hangi Konu Daha Çok Önemli?

TYT Kimya soruları diğer testlere göre daha homojen dağılıma sahiptir. Her yıl nerdeyse farklı konulardan 1 adet soru sorulmuştur. Her yıl çıkan konular olmakla birlikte son 3-4 yıldır çıkmayan konular da vardır. Bu konuların asla çıkmayacak anlamına gelmemektedir. Örneğin Kimyanın Temel Kanunları konusu 2021, 2020 ve 2019 yıllarında sorulmamasına rağmen 2022 ve 2023 yıllarında ard arda sorulmuştur. Bu nedenle kimya dersine diğer derslerden farklı olarak bütün konulara aynı özeni göstermenizi tavsiye etmekteyim. Fakat, kimyada bazı kalıplaşmış soru kalıpları vardır. ÖSYM’nin sevdiği bu soru kalıpları için TYT Çıkmış Sorular sayfamızdaki çıkmış soruları çözmenizi tavsiye ederim.

Eğer ki netleriniz düşükse, size uygun ve konu anlatımı güzel olan bir kitaptan bütün konuları düzenli bir şekilde çözmenizi tavsiye ederim.

Eğer ki netleriniz yüksekse, günlük olarak TYT kimya branş denemesi ya da TYT fen denemesi ya da TYT denemesi çözmenizi öneririm. Kimya dersinde genelde benzer tip soru tarzları bulunmaktadır. Sık sık deneme çözerek bu sorulara alışıp sınavdaki o soruya ayıracağınız süreyi azaltabilirsiniz.

NOT: Burada verilen tavsiyeler sadece bir öneridir. Branş ve Rehberlik öğretmenlerinizle size en uygun planı yapabilirsiniz.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TYT Konu ve Soru Dağılımlarından incelemek istediğiniz dersin üzerine tıklayarak soru dağılımı tablosunu ve konuları inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu