YKS Konuları

2024 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavında yapılan 2 oturumdan 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) konularını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere TYT Biyoloji Konuları ve TYT Biyoloji Soru Dağılımı tablolarını paylaşmaktayız. ÖSYM kurumunun hazırladığı TYT sınavında 6 soru Biyoloji sorulmaktadır. YKS sınavında Biyoloji dersinin soruları TYT kitapçığının Fen Bilimleri bölümünde yer almaktadır. 2023 TYT Biyoloji konularının detaylarını ve son 6 yılda yapılan TYT sınavlarına ait Biyoloji soru dağılımlarının detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları

ÖSYM tarafından hazırlanacak 2024 TYT Biyoloji Konuları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organeller – Madde Geçişleri
Canlıların Sınıflandırılması
Hücrede Bölünme – Üreme
Kalıtım
Bitki Biyolojisi
Ekosistem

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

TYT ve AYT sınavlarında her yıl farklı soru dağılımlarına sahip soru dizilimleriyle sorular hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tabloya bakarak son 6 yıla ait TYT Biyoloji Soru Dağılımı tablomuzu inceleyebilir ve hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

KONULAR202320222021202020192018
Canlıların Ortak Özellikleri11
Canlıların Temel Bileşenleri11111
Hücre ve Organelleri1111
Madde Geçişleri1
Canlıların Sınıflandırılması111111
Hücre Bölünmeleri ve Üreme111111
Kalıtım11111
Ekosistem Ekoloji111111
Bitkiler Biyolojisi1
SORU SAYISI666666

Bu soru dağılımları, TYT Biyoloji sınavında hangi konuların daha fazla ağırlıkta olduğunu göstermektedir. Ancak, sınav her yıl değişebildiğinden, güncel sınav kılavuzunu takip etmek önemlidir.

TYT Biyoloji Hangi Konu Daha Çok Önemli?

TYT Biyoloji son 6 yıldır nerdeyse hep aynı soru dağılımlarına sahip sorular sorulmuştur. TYT Çıkmış Sorular yazımızdaki soruları sizler de analiz ettiğinizde ÖSYM’nin benzer soru kapılarıyla istisna ve MEB kitabında üzerine düştüğü bölümlerden soruların daha fazla olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bitkiler Biyolojisi ve Madde Geçişleri konuları AYT bölümünde daha derin anlatıldığı için TYT sınavında son yıllarda soru gelmemiştir. Diğer konuları MEB kitabından ya da youtube kanallarından bütün konuları baştan sona çalışmanızı öneririm.

Eğer ki netleriniz düşükse, konu çalışmalarınızı eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir. Bütün konuları MEB kitabı ya da youtube kanallarından tamamladıktan sonra ÖSYM sorularını incelemenizi öneririm. Ardından Biyoloji denemeleri çözerek biyolojideki eksik konularınızı tespit edebilirsiniz.

Eğer ki netleriniz yüksekse, günlük olarak TYT biyoloji branş denemesi ya da TYT fen denemesi ya da TYT denemesi çözmenizi öneririm. Eksiklerinizi analiz ederek eksik olduğunuz konularda yoğunlaşabilirsiniz.

NOT: Burada verilen tavsiyeler sadece bir öneridir. Branş ve Rehberlik öğretmenlerinizle size en uygun planı yapabilirsiniz.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TYT Konu ve Soru Dağılımlarından incelemek istediğiniz dersin üzerine tıklayarak soru dağılımı tablosunu ve konuları inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu