YKS Konuları

2024 TYT Din Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavında yapılan 2 oturumdan 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) konularını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere TYT Din Konuları ve TYT Din Soru Dağılımı tablolarını paylaşmaktayız. ÖSYM kurumunun hazırladığı TYT sınavında 5 soru Din sorulmaktadır. YKS sınavında Din dersinin soruları TYT kitapçığının Sosyal Bilimler bölümünde yer almaktadır. 2023 TYT Din konularının detaylarını ve son 6 yılda yapılan TYT sınavlarına ait Din soru dağılımlarının detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

TYT Din Konuları

ÖSYM tarafından hazırlanacak 2024 TYT Din Konuları aşağıdaki listede yer almaktadır.

İnsan ve Din (İnanç)
İbadet
Hz. Muhammed’in Hayatı ve Örnekliği
Vahiy ve Akıl
İslam Düşüncesi ve Yorumu
İslamda Değerler, Sanat ve Laiklik
Yaşayan Dinler

TYT Din Soru Dağılımı

TYT ve AYT sınavlarında her yıl farklı soru dağılımlarına sahip soru dizilimleriyle sorular hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tabloya bakarak son 6 yıla ait TYT Din Soru Dağılımı tablomuzu inceleyebilir ve hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

KONULAR202320222021202020192018
Bilgi ve İnanç111121
Din ve İslam11
İslam ve İbadet11111
Ahlak ve Değerler1111
Allah İnsan İlişkisi11
Hz. Muhammed (S.A.V)111
Vahiy ve Akıl121
İslam Düşüncesinde Yorumlar, Mezhepler
Din, Kültür ve Medeniyet111
SORU SAYISI555555

Bu soru dağılımları, TYT Din sınavında hangi konuların daha fazla ağırlıkta olduğunu göstermektedir. Ancak, sınav her yıl değişebildiğinden, güncel sınav kılavuzunu takip etmek önemlidir.

TYT Din Hangi Konu Daha Çok Önemli?

TYT Din soruları son yıllarda ezbere dayalı sorulardan daha çok yorum ile çözülebilecek sorular haline gelmiştir. ÖSYM’nin yayımladığı TYT Çıkmış Sorular sayfamızda yayımladığımız sorulara göz gezdirdiğinizde bu dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Mezhepler gibi soruların da son 6 yıldır hiç sorulmama sebeplerinden birisi çok fazla ezberlenmesi gereken kavram olduğudur.

Eğer ki netleriniz düşükse, ÖSYM çıkmış sorularını analiz etmenizi tavsiye ederim. ÖSYM’nin sorularını yorumlamak ile alakalı çalışmalar yaparak netlerinizi hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Çünkü ÖSYM genelde aynı tarz sorular ve aynı mantıkla düşünüldüğünde doğru cevaba varacağınız sorular sormaktadır.

Eğer ki netleriniz yüksekse, günlük olarak sosyal denemesi ya da TYT denemesi çözmenizi öneririm. ÖSYM’nin yayımladığı TYT Çıkmış Soruları çözmediyseniz çözmenizi tavsiye ederim.

NOT: Burada verilen tavsiyeler sadece bir öneridir. Branş ve Rehberlik öğretmenlerinizle size en uygun planı yapabilirsiniz.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TYT Konu ve Soru Dağılımlarından incelemek istediğiniz dersin üzerine tıklayarak soru dağılımı tablosunu ve konuları inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu