YKS Konuları

2024 TYT Türkçe Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavında yapılan 2 oturumdan 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) konularını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere TYT Türkçe Konuları ve TYT Türkçe Soru Dağılımı tablolarını paylaşmaktayız. ÖSYM kurumunun hazırladığı TYT sınavında 40 soru Türkçe sorulmaktadır. TYT Türkçe bölümünden son 6 yılda ortalama olarak 32 anlam bilgisi sorusu, 8 dil bilgisi sorusu sorulmuştur. 2023 TYT Türkçe konularının detaylarını ve son 6 yılda yapılan TYT sınavlarına ait Türkçe soru dağılımlarının detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

TYT Türkçe Konuları

ÖSYM tarafından hazırlanacak 2024 TYT Türkçe Konuları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Sözcükte Anlam
Cümlede Anlam
Paragraf
Sözcük Türleri
Tamlamalar
Fiiller
Ekler
Sözcükte Yapı
Cümlenin Ögeleri
Cümle Çeşitleri
Ses Bilgisi
Anlatım Bozuklukları
Yazım Kuralları
Noktalama İşaretleri
Sözel Mantık

TYT Türkçe Soru Dağılımı

TYT ve AYT sınavlarında her yıl farklı soru dağılımlarına sahip soru dizilimleriyle sorular hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tabloya bakarak son 6 yıla ait TYT Türkçe Soru Dağılımı tablomuzu inceleyebilir ve hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

KONULAR202320222021202020192018
Sözcükte Anlam345133
Cümlede Anlam433637
Noktalama İşaretleri222211
Yazım Kuralları222222
Paragraf262625262222
Ses Bilgisi1113
Dil Bilgisi232381
Anlatım Bozukluğu1
SORU SAYISI404040404040

Bu soru dağılımları, TYT Türkçe sınavında hangi konuların daha fazla ağırlıkta olduğunu göstermektedir. Ancak, sınav her yıl değişebildiğinden, güncel sınav kılavuzunu takip etmek önemlidir.

TYT Türkçe Hangi Konu Daha Çok Önemli?

TYT Türkçe sorularının ortalama olarak 32 sorusu paragraf ve benzeri sorular olduğu için paragrafa daha çok önem verilmesi gerekmektedir. Dil bilgisi kısmından yaklaşık 8 soru çıktığı için yüksek neti olan veya derece yapmak isteyen öğrencilerin dil bilgisi konusuna da önem göstermesini öneririm. Dil bilgisinde çok fazla kural ve ezberlenmesi gereken yazımlar vardır. Paragrafta sadece birkaç teknik vardır.

Eğer ki netleriniz düşükse, günlük olarak paragraf denemeleri çözmenizi ve TYT Türkçe sınavında son sorulan dil bilgisi sorularını analiz etmenizi öneririm.

Eğer ki netleriniz yüksekse, günlük olarak paragraf ve dil bilgisi (ya da Türkçe denemesi) şeklinde deneme çözmenizi öneririm. Denemelerdeki yapamadığınız paragraf konuları hakkında strateji üretmenizi ve yapamadığınız dil bilgisi konularına ağırlık vermenizi öneririm. Ayriyeten, ÖSYM’nin son yıllarda sorduğu Türkçe sorularını incelemenizi tavsiye ederim. TYT Çıkmış Sorular sayfamızdaki çıkmış soruları analiz ederek türkçedeki eksik olduğunuz konuları bulmanızı ve sorulara karşı yeni yöntemler üretmenizi tavsiye ederim.

NOT: Burada verilen tavsiyeler sadece bir öneridir. Branş ve Rehberlik öğretmenlerinizle size en uygun planı yapabilirsiniz.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TYT Konu ve Soru Dağılımlarından incelemek istediğiniz dersin üzerine tıklayarak soru dağılımı tablosunu ve konuları inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

  1. merhaba. türkçe dersi zor geliyor bana. 2 senedir mezundayım ne yapabilirim tavsiyeniz var mı

    1. Merhabalar. Türkçe dersini adım adım ilerleyerek istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz. “TYT Türkçede Hangi Konu Daha Çok Önemli” bölümünde anlattığım yerlere dikkat edebilirsiniz. Yakında her ders için çalışma yollarını anlattığımız içerikler yayınlayacağız. Takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu