YKS Konuları

2024 TYT Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavında yapılan 2 oturumdan 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) konularını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere TYT Coğrafya Konuları ve TYT Coğrafya Soru Dağılımı tablolarını paylaşmaktayız. ÖSYM kurumunun hazırladığı TYT sınavında 5 soru Coğrafya sorulmaktadır. YKS sınavında Coğrafya dersinin soruları TYT kitapçığının Sosyal Bilimler bölümünde yer almaktadır. 2023 TYT Coğrafya konularının detaylarını ve son 6 yılda yapılan TYT sınavlarına ait Coğrafya soru dağılımlarının detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

TYT Coğrafya Konuları

ÖSYM tarafından hazırlanacak 2024 TYT Coğrafya Konuları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Doğa ve İnsan
Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
Coğrafi Konum
Harita Bilgisi
Atmosfer ve Sıcaklık
İklimler
Basınç ve Rüzgarlar
Nem, Yağış ve Buharlaşma
İç Kuvvetler / Dış Kuvvetler
Su – Toprak ve Bitkiler
Nüfus
Göç
Yerleşme
Türkiye’nin Yer Şekilleri
Ekonomik Faaliyetler
Bölgeler
Uluslararası Ulaşım Hatları
Çevre ve Toplum
Doğal Afetler

TYT Coğrafya Soru Dağılımı

TYT ve AYT sınavlarında her yıl farklı soru dağılımlarına sahip soru dizilimleriyle sorular hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tabloya bakarak son 6 yıla ait TYT Coğrafya Soru Dağılımı tablomuzu inceleyebilir ve hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

KONULAR202320222021202020192018
Doğa ve İnsan11
Dünya’nın Şekli ve Hareketleri1
Coğrafi Konum
Harita Bilgisi111
Atmosfer ve Sıcaklık11
İklim Bilgisi11111
İç ve Dış Kuvvetler111
Nüfus ve Yerleşme21121
Türkiye’nin Yer Şekilleri
Ekonomik Faaliyetler1
Bölgeler11
Uluslararası Ulaşım Hatları
Doğal Afetler1111
SORU SAYISI555555

Bu soru dağılımları, TYT Coğrafya sınavında hangi konuların daha fazla ağırlıkta olduğunu göstermektedir. Ancak, sınav her yıl değişebildiğinden, güncel sınav kılavuzunu takip etmek önemlidir.

TYT Coğrafya Hangi Konu Daha Çok Önemli?

TYT Coğrafya soruları, diğer sosyal sorularından farklı olarak TYT sınavında da bilgi ağırlıklı sorular sorulmaktadır. TYT Çıkmış Sorular sayfamızdaki çıkmış soruları analiz ettiğinizde ÖSYM’nin çoğu yıllarda benzer soru tarzlarında sorular sorduğunu görebilirsiniz. TYT Coğrafya sorularında konunun detayları yerine daha çok konu hakkındaki genel ama karıştırılabilir sorular sorulmaktadır. AYT kısmında daha çok konunun ince ayrıntılarından sorulduğu için TYT kısmında çok yer verilmemektedir.

Eğer ki netleriniz düşükse, YouTube üzerinden Coğrafya kamplarına katılmanızı özellikle tavsiye ederim. TYT coğrafya soruları genellikle AYT kadar ince detaylardan sorulmadığı için haritalar gibi konuları kaba taslak bilseniz de oradaki dağların isimleri gibi konulara çok fazla çalışmanızı önermem

Eğer ki netleriniz yüksekse, günlük olarak sosyal denemesi ya da TYT denemesi çözmenizi öneririm. ÖSYM’nin yayımladığı TYT Çıkmış Soruları çözmediyseniz çözmenizi tavsiye ederim. YouTube’de yapılan bazı kamp videoları ile hem tekrar hem de eksik konuları giderebilirsiniz.

NOT: Burada verilen tavsiyeler sadece bir öneridir. Branş ve Rehberlik öğretmenlerinizle size en uygun planı yapabilirsiniz.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TYT Konu ve Soru Dağılımlarından incelemek istediğiniz dersin üzerine tıklayarak soru dağılımı tablosunu ve konuları inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu