YKS Konuları

2024 TYT Felsefe Konuları ve Soru Dağılımı

YKS sınavında yapılan 2 oturumdan 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) konularını sizlerle paylaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere TYT Felsefe Konuları ve TYT Felsefe Soru Dağılımı tablolarını paylaşmaktayız. ÖSYM kurumunun hazırladığı TYT sınavında 5 soru Felsefe sorulmaktadır. YKS sınavında Felsefe dersinin soruları TYT kitapçığının Sosyal Bilimler bölümünde yer almaktadır. 2023 TYT Felsefe konularının detaylarını ve son 6 yılda yapılan TYT sınavlarına ait Felsefe soru dağılımlarının detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

TYT Felsefe Konuları

ÖSYM tarafından hazırlanacak 2024 TYT Felsefe Konuları aşağıdaki listede yer almaktadır.

Felsefenin Konusu
Bilgi Felsefesi
Varlık Felsefesi
Ahlak Felsefesi
Sanat Felsefesi
Din Felsefesi
Siyaset Felsefesi
Bilim Felsefesi

TYT Felsefe Soru Dağılımı

TYT ve AYT sınavlarında her yıl farklı soru dağılımlarına sahip soru dizilimleriyle sorular hazırlanmaktadır. Aşağıdaki tabloya bakarak son 6 yıla ait TYT Felsefe Soru Dağılımı tablomuzu inceleyebilir ve hangi konulardan daha çok soru sorulduğunu gözlemleyebilirsiniz.

KONULAR202320222021202020192018
Felsefenin Alanı2121
Bilgi Felsefesi22112
Bilim Felsefesi1
Varlık Felsefesi1111
Ahlak Felsefesi11211
Siyaset Felsefesi11
Din Felsefesi11
Sanat Felsefesi1
SORU SAYISI555555

Bu soru dağılımları, TYT Felsefe sınavında hangi konuların daha fazla ağırlıkta olduğunu göstermektedir. Ancak, sınav her yıl değişebildiğinden, güncel sınav kılavuzunu takip etmek önemlidir.

TYT Felsefe Hangi Konu Daha Çok Önemli?

TYT Felsefe dersinin soruları son yıllarda daha çok yoruma açık ve bilgiye gerek olmadan çözülebilecek sorulara dönüşmektedir. ÖSYM’nin yayımladığı TYT Çıkmış Sorular sayfamızda yayımladığımız sorulara göz gezdirdiğinizde bu dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. 3-4 yıl önce birkaç tane bilgi odaklı (filozof ismi ile görüş eşleştirme) sorular varken son yıllarda daha çok yorum odaklı sorular sorulmaktadır.

Eğer ki netleriniz düşükse, kaliteli ve çok zor olmayan denemelerden TYT sosyal ya da TYT denemesi çözerek hatalarınızı inceleyebilirsiniz. Konu çalışması yapmak yerine düşünce akımlarının mantığını kavramak amacıyla düşünce akımlarının anlamlarına çalışabilirsiniz.

Eğer ki netleriniz yüksekse, 1 ya da 2 soru filozof-görüş sorusu gelebileceğinden dolayı konu çalışması yapabilirsiniz. AYT Felsefe kısmında genelde bilgiye dayalı sorular olduğu için son yıllarda TYT’de bilgi sorusu sorulmasa da sorulamayacağı anlamına gelmemektedir. O nedenle bir YouTube kanalından ya da özet notlar ile felsefe çalışması yapabilirsiniz. Günlük olarak TYT sosyal veya TYT denemesi çözmenizi öneririm.

NOT: Burada verilen tavsiyeler sadece bir öneridir. Branş ve Rehberlik öğretmenlerinizle size en uygun planı yapabilirsiniz.

TYT Konu ve Soru Dağılımı

TYT Konu ve Soru Dağılımlarından incelemek istediğiniz dersin üzerine tıklayarak soru dağılımı tablosunu ve konuları inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu