ÖSYM

ÖSYM Sınavlarında Engelli Adaylara Ek Süre Hakkı

ÖSYM sınavlarında Engelli Adaylar için bazı haklar ÖSYM tarafından verilmektedir. Bu haklardan bir tanesi ek süre almadır. Bu yazımızda sizlere ÖSYM sınavındalarındaki ek süre hakkı hakkında detayları ve nasıl ek süre hakkını alabileceğiniz hakkında detayları sizler için yazımızda açıkladık.

ÖSYM Sınavlarında Ek Süre Kimlere Verilir?

ÖSYM sınavlarında ek süre aşağıdaki hastalıklardan bir ya da birden fazlasına sahip olan adaylara verilmektedir.

 • Görme Engeli
 • İşitme Engelli
 • MR (Mental Retardasyon)
 • Yaygın Gelişimsel Bozukluk
  • Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB)
  • Asberger Sendromu
  • RETT Sendromu
  • Dezintegratif Bozukluk vb.
 • Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü
  • Disleksi
  • Dikkat Eksikliği
  • Hiperaktivite vb.

Ek süre hakkına sahip hastalıklar her yıl değişkenlik gösterebilmektedir. Geçerli olan hastalıklar YÖK tarafından hazırlanılmış Sınav Uygulamaları sayfasından alınmıştır.

Görme Engelli Adaylar:

 • Görme engelli adaylara, okuyucu yardımı almadan sınava girebilmeleri halinde ek süre verilir.
 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda görme oranı %25 ve üzeri olan veya ÇÖZGER’de “Özel gereksinimi vardır (ÖGV)”/Özel Gereksinim Kodu “1” ve üzeri olan adaylar ek süreden yararlanabilir.

İşitme Engelli Adaylar:

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu ve ÇÖZGER ile başvuran işitme engelli adaylara ek süre verilir.

Zihinsel MR veya Sınıflanamayan Grupta Yer Alan Adaylar:

 • Okuyucu ve/veya işaretleyici yardımı alabilirler.
 • Okuyucu yardımı almadan sınava girebilenlere ek süre verilir.
 • ÇÖZGER veya Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na sahip olan adaylar ek süreden yararlanabilir.

ÖSYM Sınavlarında Ek Süre Nasıl Alır?

ÖSYM sınavlarında ek süre alabilmek için başvuru yapmanız gerekmektedir. ÖSYM tarafından belirlenilmiş, ek süre alabilmek için gerekli belgeler ve başvuru hakkında detaylar aşağıda yer almaktadır.

Ek Süre İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Engelli veya sağlık sorunu olan adayların engelli salonlarında sınava girebilmeleri ve ek süre alabilmeleri için aşağıdaki belgeleri başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir:

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu veya Sağlık Raporlarının onaylı bir örneği (Üniversite veya devlet hastanesinden alınmış olmalı)
 • Sağlık/Engel Bilgi Formu (Doldurulmuş olarak)
 • Sağlık/engel durumlarını belirten dilekçe
 • Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi

Bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmayan raporlar kabul edilmez. Sınavdan önce belirli bir tarihe kadar başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Ek Süre İçin Hangi Raporlar Kabul Ediliyor?

ÖSYM sınavlarında ek süre talebinde bulunmak isteyen adaylar için, belirli sağlık koşullarını doğrulayan resmi raporlar gereklidir. Kabul edilen rapor türleri şunlardır:

 1. Engelli Sağlık Kurulu Raporu: Görme veya işitme gibi sağlık sorunlarını belirleyen Engelli Sağlık Kurulu Raporları, ek süre talepleri için temel belgelerden biridir.
 2. Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu (ÇÖZGER): Özel gereksinim düzeyini değerlendiren ve özel gereksinimi olan adayları tanımlayan ÇÖZGER belgesi, ek süre taleplerinde kabul edilir.

Bu raporlar, adayların sağlık durumlarını ve özel gereksinimlerini belgelemek için kullanılır ve ek süre taleplerinin değerlendirilmesinde önemli bir rol oynarlar. Başvuran adayların ilgili raporları eksiksiz ve güncel olmalıdır. Ek süre talepleri için bu raporları sunarak sınav süreçlerini kolaylaştırabilirler.

Bilgi: Durum Bildirir Tek Hekim Raporu, ek süre alabilmek için yeterli olmamaktadır.

Bazı incelemeniz gereken kılavuz ve bilgiler:
YÖK Sınav Uygulamaları Kılavuzu
Sağlık Durumu / Engel Bilgi Formu

ÖSYM Telefon: 444 6796 (ÖSYM) (Çağrı Merkezi)
ÖSYM Adres:Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No: 1 06800 Bilkent / ANKARA

Bu yazıda bulunan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Gireceğiniz sınava ait sınav uygulamaları ve kılavuzları incelemenizi ve daha detaylı bilgi için ÖSYM iletişim araçlarıyla yetkili kişilere danışmanızı öneririz.

Yorumlar

 1. Herhangi bir süre sınırımız var mı acaba ek süre için. Bir iki hafta içinde DEHB için engelli sağlık kurulu raporu alacağım

  1. Merhabalar. YKS 2024 Kılavuzunda “Sınavın yapılacağı hafta içerisinde Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığına (EADB) ulaştırılmalıdır.” ibaresi geçmektedir. Yine de en doğru bilgi için gireceğiniz sınavın kılavuzunu kontrol etmenizi ya da ÖSYM çağrı merkezini arayıp bilgi almanızı öneririm.

 2. Merhaba ben sağlık raporumu yeni aldım geç başvurudan yararlanıcam Ankara’ya uzak bir ilde oturuyorum. Gerekli belgeler kısmında aday başvuru belgesinin bir kopyası yazıyor daha geç başvurular açılmadığı için ben başvuru yapamadım. Ve geç başvurular malum 2 gün sürüyor ben belgerimi Ankara’ya postalasam bile 2 günde oraya gitmez acaba kendi ilimde bulunan bir Ösym merkezine teslim etsem ya da e-posta olarak göndersem uygun mudur? Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. Merhaba. YKS sınavına gireceksiniz sanırım. Öncelikle YKS 2024 Kılavuzunda “Sınavın yapılacağı hafta içerisinde Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığına (EADB) ulaştırılmalıdır.” ibaresi geçmektedir. Yani sınavdan önceki çarşamba gününe kadar belgeleri iletebilirsiniz.
   Ben belgelerimi elden teslim etmiştim ve sınava 1-2 hafta kala teslim etmiştim. Ben ÖSYM çağrı merkezini aradığımda aday başvuru belgesi de gerekiyor demişlerdi fakat gittiğimde benden bu belgeye gerek olmadığını söylediler. Yine de ben belgelerin içinde o belgeyi de teslim ettim.
   Belgeleri ÖSYM Engelli Adaylar Daire Başkanlığına teslim etmeniz gerekmektedir. Bildiğim kadarıyla ilinizdeki ösym merkezine ya da e-posta ile iletirseniz bu hakkınızdan yararlanamıyorsunuz.
   Ayriyeten ek süre kazanıp kazanamadığınızı giriş belgenizde görebileceğinizden ve giriş belgenizin sınava yakın bir tarihte çıkacağından dolayı risk almanızı önermem. O yüzden tüm belgeleri tamamladıktan sonra posta ile ÖSYM’ye iletmenizi tavsiye ederim.
   Her sene kılavuz ve prosedür değişebileceğinden dolayı ÖSYM çağrı merkezini aramanızı ve kılavuzu okumanızı tavsiye ederim.

  1. Merhabalar. Geçen sene %0 oran bile olsa teşhis kısmında dehb yazması yeterli oluyordu. Bazı devlet hocalar engelli raporlarında %0 oran olduğunda raporu yazmayabiliyorlar. Bu durumda, raporu düzenleyen kişiye ek süre hakkınızın olduğunu ve açıklamaya “Eğitim haklarından yararlanması için verilmiştir.” gibi bir ibare eklemelerinin yeterli olacağını söylediğinizde size yardımcı olacaklardır.

   Her yıl ÖSYM prosedürleri değişebildiği için en doğru cevabı ÖSYM ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

 3. Merhaba ben dilekçemi gönderdim dehb olarak engelim olduğu görünüyor salonda yalnız olacağımda yazıyor ama ek süreye dair bir şey göremedim gönderdiğim dilekçe de talep ettiğimi belirtmiştim ne yapmam gerekli nereden öğrenebilirim?

  1. Merhabalar. Geçen sene sınava giriş belgesi geldiği zaman ek süre alıp alamadığımız gözüküyordu. Daha öncesinde hiçbir türlü ek süre alıp alamadığımız hakkında bilgi edinemiyorduk. Eğer ki sistem değişmediyse, şuanda da böyledir. Yine de ÖSYM ile iletişime geçip bu konu hakkında bilgi almanızı öneririm.

 4. Merhaba. Ben 2023 YKS’de sayısalda 45k sıralama yapıp mezuna bırakmış bi öğrenciyim. Normal hayatımda öğrenme güçlüğü ve odaklanma problemi yaşıyordum ama yıllarca doktora gitmekten kaçındım. Bu senenin başında bu problemim daha da artınca doktora gittim ve hem prematüre doğduğum için hem de belirttiğim durumlardan ötürü psikiyatr doktorum tarafından DEHB tanısı koyuldu. 6-7 aydır ilaç kullanıyorum düzenli olarak.
  Forumlarda gezerken DEHB tanısı olan birkaç arkadaşın sanırım engelli raporuyla EK SÜRE hakkına sahip olduğunu öğrendim. Bu durumdan ben de faydalanabilir miyim? Ek süre ve tek kişilik oda gibi avantajlarının yanında ne gibi dezavantajları vardır? Ayrıca bu şekilde sınava girip derece yapmış birileri var mı acaba çünkü ilk 5k yapmaya çalışıyorum ve böyle bi durum varsa diğer öğrencilerle durumumun eşitlenmesi amacıyla faydalanmak istiyorum..
  Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhabalar. Ben de geçen sene sınava girmiş ve ek süre hakkından yararlanan birisi olarak bu yazıyı bilgilendirme için hazırladım ve bu yorumu yazıyorum.

   Öncelikle engelli raporuna sahip olmanız gerekiyor. Ve bu raporda DEHB tanısı yazması gerekiyor. Bu her hastaneden hastaneye değişebilir fakat bazı testler ve ilaç süresi önemli olabiliyor bu raporu alabilmek için. Eğer ki engelli raporunuzda tanınız varsa bu hakkınızdan yararlanabiliyorsunuz.

   Dezavantajları olarak tek kişilik sınıfta girdiğiniz için ve başka insanlar (gözetmen hariç) olmayacağı için belki odaklanmakta zorlanabilirsiniz. Açıkcası benim için daha kolay olmuştu. Bunu bir deneme çözerken tek kişi ve sessiz bir yerde çözerek deneyebilirsiniz. Eğer ki bir kuruma gidiyorsanız o kurumdan böyle bir hakkınızın olduğunu ve denemek için tek kişilik sınıfta girmek istediğinizi, uygunsa gözetmen atamalarını isteyebilirsiniz.
   Buna ek olarak rapor aldığınız için ileride yapmak istediğiniz mesleklerde bazı problemler olabilir, bunları psikiyatristinizle konuşmanızı öneririm. Zaten ilacı aldığımız için tanı olarak bu hastalık bilgilerimizde yer alıyor.
   Ayriyetten raporun oranı olması gerekmiyor, benim gittiğim hastanede dikkat eksikliği için oran verilmediğini ama isterseniz raporu düzenleyebileceklerini söylemişlerdi.

   Derece konusu insandan insana çok değişiklik gösterir. DEHB’de benim gözlemlediğim kadarıyla o dersleri seviyorsak o derslere diğer insanlardan bile daha çok çalışabiliriz. O yüzden bu konuda pek bir yorum yapamam. Umarım sizin için en hayırlısı olur.

   1. Peki ileride dezavantaj olarak nası geri döner bilginiz var mı detaylar hakkında? Örneğin cerrah olamaz mıyım veya edevlette engelli mi yazar? Sonradan geri sildirebilir miyim? Ayrıca %0 engelli dehb raporu varmış sanırım sizinki o muydu?

    1. Açıkcası bu konular biraz hassas konular. Psikiyatristinizden bilgi almanız daha doğru olur. Bildiğim ve internette yazdığı kadarıyla asker ve polis olma engeli olarak karşınıza çıkabiliyor. Yanlış bilmiyorsam zaten dehb tanısı olması bunun için yeterli. Rapor alınması önemli değil diye biliyorum.

     Bende hem 3 hekim raporu hem de engelli raporu vardı. 3 hekim raporu yks sınavında ek süre alabilmek için yeterli değildi. YKS sınavında DEHB olan ve ek süre almak isteyenler için Engelli raporu ya da 18 yaşının altındakiler için ÇÖZGER raporu gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu