Ortak Sınav

12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ortak Sınavı Konu ve Soru Dağılımları

Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği 9 Eylül 2023 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yönetmelik’te ortak sınavların yapılacağı ve Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüklerince hazırlanacak konu soru dağılım tabloları çerçevesinde uygulanacağı belirtilmişti.
18 Eylül 2023 tarihinde Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüklerince ortak sınavların konu ve soru dağılımları yayımlandı. Konu ve soru dağılımlarını sizler için yazımızda yer verdik. Ayriyeten sizlerin aklına gelen sorulara cevap vermeye çalıştık. Gelin hep beraber inceleyelim:

Ortak Sınav Konu ve Soru Dağılımları

2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk defa uygulanacak olan ortak sınavlar için konu ve soru dağılım tabloları 18 Eylül 2023’de yayımlandı. Bu tablolar, ortak sınavlarda hangi konulardan kaç soru sorulacağını açıkça belirtmektedir. Altta verdiğim linke tıklayarak 12. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ortak Sınavı Konu ve Soru Dağılımlarına erişebilirsiniz.

https://odsgm.meb.gov.tr/destekmateryal/ortaksinav10/tar12.xlsx

Ortak Yazılı Sınavlar Ne Zaman?

Ortak sınavlar, 2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanacak. Ortaokul ve liselerde yapılacak olan ortak sınavlar, her dönem iki kez uygulanacaktır.

Sınav tarihleri, eğitim öğretim yılının başında e-okul üzerinden duyurulacaktır. Sınav takvimi ve hangi haftalarda yapılacağına dair detaylara aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz.

DönemSınav DönemiSınav Tarihleri
1. Dönem1. SınavlarEkim ayı son haftası ile Kasım ayı ilk haftası arası
1. Dönem2. SınavlarAralık ayı son haftası ile Ocak ayı ilk haftası arası
2. Dönem1. SınavlarMart ayı son haftası ile Nisan ayı ilk haftası arası
2. Dönem2. SınavlarMayıs ayı son haftası ile Haziran ayı ilk haftası arası
Sınav Tarihlerinde Güncelleme: Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem 1. sınavlarının tarihlerini güncelledi. 12 Ekim 2023 tarihinde yapılan duyuruya göre, ilk dönem birinci sınavları 30 Ekim-10 Kasım 2023 tarihleri arasında, ikinci sınavları ise 25 Aralık 2023-5 Ocak 2024 tarihleri arasında yapılacak. Ortak sınavların ertelenme sebebi, okullarda gerçekleştirilen Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarının daha etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi olarak açıklandı. MEB, bu kutlamaların öğrencilerin eğitim öğretimlerine olumsuz bir etki yapmaması için sınavların ertelenmesini kararlaştırdı.

12. Sınıf Ortak Sınav Konu ve Soru Dağılımları

2023-2024 eğitim öğretim yılında yapılacak olan 12. sınıf ortak sınavları için hazırlanan 12. Sınıf Ortak Sınav Konu ve Soru Dağılımları, her ders için ayrı ayrı detaylı bir şekilde sunulmuştur. İncelemek istediğiniz dersin adına tıklayarak içeriğimize erişebilirsiniz.

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf Matematik Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf Fizik Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf Kimya Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf Biyoloji Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf Coğrafya Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konu ve Soru Dağılımları
12. Sınıf İngilizce Konu ve Soru Dağılımları

12. Sınıf 1. Dönem 1. Yazılı Örnek Soru Kitapçıkları

12. Sınıf 1. Dönem 1. Yazılı Örnek Soru Kitapçıkları yayımlandı. Aşağıdaki butona tıklayarak örnek soru kitapçıklarını inceleyebilirsiniz.

12. Sınıf 1. Dönem 1. Yazılı Örnek Soru Kitapçıkları

1 Dönemde Kaç Sınav Yapılacak?

2023-2024 eğitim öğretim yılı ortaokul ve liselerde uygulanacak ortak sınavlar, her dersten iki kez yapılacaktır. İlk sınav, 1. dönem 1. yazılı sınavı olarak, ikinci sınav ise 1. dönem 2. yazılı sınavı olarak uygulanacaktır. Yani her dönemde 2 sınav uygulanacak. Toplamda 1 öğretim yılında 4 sınav yapılacak.

Ortak Sınavlarda Öğrenciler Sıralanacak Mı?

Ortak sınavlar, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek amacıyla uygulanan sınavlardır. Bu sınavlarda öğrenciler sıralanmayacak, okullar karşılaştırılmayacak. Ortak sınav sonucuna göre öğrenci listeleri yayımlanmayacak. Okullar arası karşılaştırmalı veri çıkarılmayacak.

Ortak Sınavlar Özel Okullarda Uygulanacak Mı?

2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla ortak sınavlar, tüm resmi ve özel okullarda uygulanmaya başlayacaktır. Daha önce ortak sınavlar, sadece devlet okullarında uygulanıyordu. Bu değişiklikle birlikte, özel okul öğrencilerinin de ortak sınavlara girmesi sağlanacak.

Ortak Sınavın Sınav Tipi Nasıl Olacak?

Ortak sınavlarda, öğrencilerin bilgi ve becerilerini ölçmek amacıyla farklı soru tipleri kullanılacaktır. Kısa cevaplı ve açık uçlu soru tipleri kullanılacaktır. Bu soru tiplerinin kullanımıyla, öğrencilerin bilgi ve becerilerini daha kapsamlı bir şekilde ölçmek mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu